The one hard thing about being vegan

That people LOVEEEEE to make up arguments!

And they will use their ‘wonderful’ logic to justify why eating meat is SOOO much healthier for the planet and requires fewer resources.. This is fantasy.. this is a made up world in their head.. and yes IT DOES get frustrating at times.. especially when you work for 2-3 hours on a rebuttal that HAS ABSOLUTELY NO FOUNDATION. Im not sure why I did it. I think because I hadn’t noticed it on my page 

1- I didn’t want people to actually believe him — because non-vegans mind you will believe anything that makes them feel good about themselves 

2- I didn’t want to delete it and make it seem as though I had no answer for his outlandish comment.  

 

Anyway… here it is. 

seriously

  • Deibiddo Shirubāman One must figure the value of the calories and what must be put into the land. In that case, this vegan meme is leaving out a lot of data, which is common for vegan propaganda.

    You can certainly raise one cow per year on an acre, which would yield about ~800 lbs of beef ( plus some products like leather and milk which have additional value )

    800 pounds x 800 calories = 640,000 calories in one year ( i’m leaving out the amount of calories in the milk here ).

    You wouldn’t have to water the land or do much if you were raising the cow on the grass.

    Now with tomatoes, you’re going to get 3,280,000 calories ( if this 40,000lbs value is correct ), but you’re going to have to water the entire acre every day. You’re going to have to spray some form of pesticides and other chemicals. You’re going to have to add fertilizer. This drives up the cost of those calories dramatically.

    So, when i go to buy food after all costs are integrated, i will have to buy about 8lbs. of tomatoes at $8 total in order to get the same calories out of $3 of 1lb. of ground beef.

    Economics and resource wise, it makes a hell of a lot more sense to put a cow on that acre. Yes, tomatoes can produce more calories per acre, but they require exponentially more external resources which must be taken from somewhere else.

     
     
    •  
      Esther T So for 1 grass fed cow, it’s recommended to have 10-12 acres.
      coststudies.ucdavis.edu/files/beefgfnc2004.pdf
      — This is for california where grazing is year round.

      Depending on how much winter a region experiences, they could have 1 cow per 3-5 acres, however they would need to supplement the cow with food from outside the operation. (also check out the film, ‘cowspiracy’) 

      For example–
      A steer, must eat 21 pounds of grain protein in order to produce one pound of beef.. so 21 lbs of grain x 800 = something like 16000 — Depending of course how much the animal can get from forage is wildly variable — and others who have made that mistake can end up in a lot of debt. 
      page http://smallfarms.ifas.ufl.edu/…/grassfed_beef/walter.pdf

      (Yes 800lbs to be generoushttp://smallfarms.ifas.ufl.edu/…/grassfed_beef/walter.pdf,
      meat produced from a cow is often 700-800lbs — because the whole cow won’t be totally comprised of cuts that people eat. So for that one cow, divided by 10 acres (to get lbs per acre)– is actually less than 100 lbs per acre. )

      So, if we were to get grain from outside the operation to raise this animal.. how much would we need?
      1 acre can actually produce about 150 bushels of corn, which translates to about 10,500lbs —- meaning you’d actually need 2 acres in addition to whatever land you have for your animal — (and grains are often chemical/fertilizer intensive– and pricey — .. not always the case but more often than not– comes to about 1400 dollars to buy 300 bushels of corn for one cow — nonorganic)…http://extension.missouri.edu/publicat…/DisplayPub.aspx

      Not all properties have running water or suitable climates to avoid irrigation. Cows will need water, depending on circumstances the cow will need 3-30 gallons of water per day.https://beef.unl.edu/amountwatercowsdrink and that doesn’t include the irrigation needed to maintain the pasture. 

      Which actually pasture, compared to small vegetables, needs more water — check out page 10 for a chart: 
      http://www.ext.colostate.edu/sam/sam-irr-guide.pdf

      — If you use the cow for meat — you won’t be getting the milk — milk production would be a whole different set of values, — for the sake of this discussion, we can keep it to meat, since that is what the graphic is on. 

      And again, back to grass fed, I found this excerpt from a meateaters guide.. if you are apprehensive of figures on vegan pages. 

      “Additionally, grass-fed cows must be raised for a much longer time to reach full weight than those that are fed a diet of grain, growth hormones and antibiotics to speed growth. The average feedlot steer is slaughtered at about 14 months, while many grass-fed cows live 20-to-30 months, depending on the quality of their forage. Keeping and maintaining an animal for the extra 6-to-18 months adds to the expense, including the cost of hay to feed the animals over the winter”. – See more at:http://www.ewg.org/meateat…/frequently-asked-questions/

      “Now with tomatoes, you’re going to get 3,280,000 calories ( if this 40,000lbs value is correct ), but you’re going to have to water the entire acre every day. You’re going to have to spray some form of pesticides and other chemicals. You’re going to have to add fertilizer. This drives up the cost of those calories dramatically.”

      — Not necessarily, depending on the type of floor management you have, you may even be able to get away with watering 1x per week. I was able to do this at my farm, because I mulched so heavily — and no it’s completely not necessary to use chemicals and pesticides if you manage the property correctly, I don’t use them. And many options for adding nutrients back to the soil are free or pretty cheap (I use old cardboard, newspapers, hay and plant legumes for nitrogen) 

      “So, when i go to buy food after all costs are integrated, i will have to buy about 8lbs. of tomatoes at $8 total in order to get the same calories out of $3 of 1lb. of ground beef.”

      These numbers are pretty relative — are you growing your own cow.. vs your own tomato? Because that is going to change things pretty dramatically. Especially if the government isn’t paying you to own that cow… check out (mind you tomatoes are hardly if at all subsidized– check out this —
      http://usmfreepress.org/…/meat-subsidies-strip-other…/)

      In terms of calories.. the quality of each calorie is definitely going to be different, when eating vegetables v. meat and not to mention health care costs if you were to value meat over vegetables more often than not. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8610089)
      But in terms of what you are giving your body when you eat vegetables — you are giving your body fiber, micronutrients,healthy fats, and protein without the negative effects of cholesterol, and much saturated fats. Check out this note for more informationhttps://www.facebook.com/notes/byron-vegan-delsignore/57-health-benefits-of-going-vegan/1441820126102030and also 
      http://www.webmd.com/…/plant-based-diet-for-heart
      The next time an argumentative comment is posted without properly cited references (preferably legitimate studies or university/governmental websites please), it will be deleted. I don’t really have time to rebuttal made up arguments.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s